Универзитет будућности - Музеј Доситеја и Вука

Логика неких људи у Србији у претходних неколико деценија није била да треба чувати традицију и корене, већ да људе треба опијати неком новом врстом културе, која никакве везе нема са бићем српског народа. Ти људи су, као и њихова дела, отпад прошлости, али је тај отпад у значајној мери оставио последице, од којих се данас чистимо. Оно чиме су контаминирали нашу земљу је све супротно ономе што су биле вредности које смо као народ и држава усвајали у време Првог и Другог српског устанка.

У време стварања модерне српске државе, главне битке су се водиле мачевима, топовима и кубурама на бојиштима широм Србије. Али, било је и других битака где кубура није могла да делује тако снажно као перо и реч писмених људи, којих тада на овим просторима није било много. Жеља да се делује и ради у интересу отаџбине ван њених граница и ван оних стандардних начина, никада није било популарно у Србији. Такви људи су пречесто стављани под сумњуи трпели последице због својих добрих намера. Ако си имао жељу да провириш кроз прозор утамничене Србије и затворене у духовне окове, био си исмеван и гледан као нека врста непријатеља. То гледање на културу као на непријатеља и опасност је више пута наш народ прескупо коштало. Потонуће у своје заблуде и страхове је Србију кочило да не ухвати замајац за другим напредним земљама тадашње Европе.

Захваљујући свештеним лицима, списатељима, пренумерантима, песницима, просвећеној дијаспори и тадашњим младим следебеницима идеја и пута Светог Саве, Србија је направила прве кораке на постављању темеља модерне и државе која је спремна на равноправан однос са другим државама Европе. Као носиоце идеје просвећења и описмењавања Србије памтимо и чувамо успомену на наше великане и хероје од језика и пера Доситеја Обрадовића и Вука Стефановића Караџића. Две различите концепције, две генерације, али циљ и пут заједнички. Историја и идеја су дали свој печат уједињења ова два просветитеља. Учитељи и хероји од пера и књиге, Доситеј и Вук отварали су врата велике Европе Србији и њеном народу. Отварајући та врата, српска врата су у појединим тренуцима за ова два реформатора била чак и затворена. Нарочито се мора рећи колико је Вук имао проблема са српским менталитетом и неразумевањем нужности да се као нација и друштво мењамо, да схватимо да је прозор ту да се отвори, а не да служи како би спречавао светлост да продре у друштво.

Темељи које су поставили Вук и Доситеј данас су понос отаџбини, којој су посветили своје животе и своје дело. Обојица, на различите начине, дали су своје животе за продуховљење српског рода и оставили најдубљи траг у српској култури. Они су показатељ колико смо се удаљили и неко ко нас и данас опомиње колико је важно очувати свој језик и писмо, јер се једино знањем и познавањем језика могу прећи све границе. Знање и језик не знају за ограничења. Улагање у знање је било и увек ће бити инвестиција, а не расход. Они народи који тако постављају ствари имају шансу да у временима модернизације и глобализације очувају своју посебност као своје богатство које их спаја, а не раздваја од других,

Универзитет будућности који су оставили свом народу на понос је кључ који Србија и ми који у њој живимо морамо искористити као улазницу за придружење породици европских народа. То је процес заокружења и наш дуг према великанима попут Доситеја и Вука. Данас када погледамо на музеј кроз који чувамо сећања на наша два просветитеља, гледамо на величину своје одговорности према генерацијама прошлости, али на првом месту према генерацијама будућности.




Коментари

Популарни постови са овог блога

Vera u sebe je pola puta do uspeha

Statusi koji mogu da vam promene život ( 19 )

Sale Prangija i plata od 3 hiljade evra